محترم مولوی عبدالسلام حنفی و نمایندۀ خاص رئیس جمهور اوزبیکستان، بر گسترش مناسبات میان دو کشور تاکید نمودند

محترم مولوی عبدالسلام حنفی و نمایندۀ خاص رئیس جمهور اوزبیکستان، بر گسترش مناسبات میان دو کشور تاکید نمودند

مولوی عبدالسلام حنفی معاون ریاست الوزراء امارت اسلامی افغانستان قبل از ظهر امروز با عصمت الله ایرگاشف نمایندۀ خاص رئیس جمهور اوزبیکستان برای افغانستان دیدار نمود.
در این دیدار که در ارگ انجام شد، هر دو جانب در خصوص گسترش مناسبات میان دو کشور، پروژه خط آهن افغانستان و اوزبیکستان، تمدید قرارداد تورید برق و آغاز پروازها به هر دو کشور، بحث و تبادل نظر نمودند.
ابتدا عصمت الله ایرگاشف از آغاز قریب الوقوع پروازهای چارتر اوزبیکستان به افغانستان خبر داد و گفت که حکومت کشورش در زمینۀ حمایت بیشتر از امارت اسلامی افغانستان تلاش می کند.
وی افزود که ما همواره در نشست های بین المللی خواستار آزاد سازی پول های منجمد شدۀ افغانستان شده ایم و در کنار مردم افغانستان باقی خواهیم ماند.
عصمت الله ایرگاشف پیشنهاد نمود که اوزبیکستان آماده است تا نشستی را در شهر ترمذ به اشتراک تاجران و سرمایه گذاران هر دو کشور به منظور بحث روی تقویت همکاری ها در زمینه های تجارتی و تزانزیتی، میزبانی کند.
در مقابل، مولوی عبدالسلام حنفی معاون ریاست الوزراء امارت اسلامی افغانستان ضمن خوش آمدید به هیات متذکره، گفت که اوزبیکستان همسایه و دوست نزدیک افغانستان است و ما خواهان گسترش مناسبات با تمام همسایه ها به ویژه اوزبیکستان هستیم.
وی تصریح نمود که تمام شرایط لازم و سهولت ها برای تاجران و سرمایه گذاران فراهم شده و ما از توسعۀ خدمات اجتماعی در عرصه های گوناگون حمایت می کنیم.
مولوی حنفی گفت که از خاک افغانستان هیچگونه تهدیدی متوجه هیچ کشوری نخواهد بود و ما پالیسی دوستانه و حسن همکاری را با تمام کشورهای جهان دنبال می کنیم و از تلاش های اوزبیکستان در زمینه مرمت و بازسازی آرامگاه های شخصیت های علمی و فرهنگی مشترک دو کشور و رشد زبان اوزبیکی حمایت می نماییم.
محترم زمری کامگار، مؤسس شرکت کام که در این نشست حضور داشت خبر داد که از هفته آینده پروازهای شرکت کام‌ایر بین کابل-تاشکند و تاشکند-کابل آغاز می‌شود.