زندگی‌نامه داکتر فضل محمود فضلی، رئیس عمومی اداره امور ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

 

 

داکتر فضل محمود فضلی فرزند داکتر عبدالقدیر فضلی، نواسه ملک فضل الدین در ۲۲ حمل سال ۱۳۵۶ هجری شمسی در ناحیه سوم شهر جلال‌آباد به دنیا آمد. داکتر فضلی دوره ابتدائیه، متوسطه، لیسه و پوهنتون را در شهر جلال‌آباد به پایان رسانید.

داکتر فضلی در سال ۱۳۷۹ هجری شمسی از پوهنځی طب پوهنتون ننگرهار با به دست آوردن مقام اول فارغ گردید و پس از سپری نمودن امتحان اکادمیک رقابتی در دیپارتمنت جراحی این پوهنتون، به‌حیث استاد پذیرفته شد و به تدریس آغاز کرد.

سپس، به‌خاطر اکمال تخصص به کشور انگلستان رفت و مدت هفت سال در شهرهای مختلف این کشور به‌حیث داکتر جراح وظیفه اجرا نمود.

همچنان در سال ۱۳۸۸ به مقصد اکمال تخصص در بخش "طب خانوادگی" به کشور سویدن سفر نمود و در آنجا تخصص دوم خویش را تکمیل و الی سال ۱۳۹۶ در شهر استکهلم پایتخت آن کشور، به‌حیث متخصص طب خانوادگی وظیفه اجرا نمود.

داکتر فضلی هنگامی که متعلم مکتب و محصل در پوهنتون ننگرهار بود، همزمان به‌حیث اجیر در رادیو تلویزیون ملی ننگرهار کار می کرد. داکتر فضلی در بخش هنر خطاطی اسلامی، خطاط هفت قلم است و در این بخش در ولایت‌های شرقی کشور صدها شاگرد را آموزش داده است که هنوز هم بخاطر زنده نگهداشتن این هنر، به فعالیت خویش ادامه می‌دهد.

داکتر فضلی متاهل و صاحب سه فرزند، دو دختر و یک پسر می باشد. وی به زبان های دری، پشتو، انگلیسی، سویدنی، دنمارکی و نارویژی تسلط کامل دارد.

داکتر فضلی در هنگام تحصیل خود در خارج از کشور روابط خود را با سیاست و بزرگان افغان قطع نگرده و در سه دور انتخابات ریاست جمهوری با جلالتمآب محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، از نزدیک کار کرده است و همچنان در زمان مبارزات انتخاباتی در قسمت انسجام جوانان مقیم در خارج از کشور، تلاش فروان انجام داد است.

داکتر فضل محمود فضلی بر اساس فرمان رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در سال ۱۳۹۷ به حیث مشاور ارشد رئیس جمهور مقرر گردید و در این مدت تا اندازه زیاد مدیریت امور سیاسی کشور را به عهده داشت و در تسریع پروسه های انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری و همچنان در ایجاد اجماع سیاسی میان سیاسیون کشور، برای صلح و مسائل بزرگ کشور، نقش فعال داشت.  

داکتر فضل محمود فضلی در ۱۳۹۹ هجری شمسی بر اساس فرمان رئیس جمهور به حیث رئیس عمومی اداره امور ریاست جمهوری تقرر حاصل کرد.