جمعه , ۱ , قوس , ۱۳۹۸

اداره مستقل هوانوردی

تاریخچه امور هوانوردی در افغانستان

چنانچه به همه گان معلوم و هویدا است، افغانستان سرزمين كوهستاني و محاط به خشکه میباشد، بنابر خصوصیات تاریخی و اهمیت اقتصادی و جغرافیایی آن در منطقه، اعمار جاده های مواصلاتی در دراز مدت و کوتا مدت ایجاب وقت و زمان با پرداخت هزینه های گزاف امکان پذیر بود که در شرایط کنونی از حوصله بودجه مالی کشور بعید بنظر میرسد، بمنظور نیل به این اهداف اجتماعی باید که بدیل آنرا جستجو کرد، تنها راه بدیل زمینی استفاده از ترانسپورت هوایی میباشد، که با باز نمودن خطوط هوایی در عرضه خدمات ترانسپورتی (انتقال اموال و مسافر) در جهت رفع مشکلات موجوده ترانسپورتی اقدام صورت گیرد.

با تاسيس شركت هوايی آريانا و باختر و خريد طياره‌هاي مورد اطمينان و عصري و تاسيس ميدانهاي هوايي كوچك در اكثر ولايات كشور، اين آرمان برآورده شد.

از چندين سال به اينطرف انكشاف و وسعت وسايل سريع السير حمل و نقل كه پس از جنگ جهاني دوم در دنيا عموميت پيدا كرد. آهسته آهسته این صنعت در افغانستان نيز رواج پيدا كرد. ترانسپورت هوايي براي اولين بار در افغانستان در سال ۱۹۲۳ ميلادي آغاز به كار نمود. در آن زمان از اين وسيله جديد در حمل و نقل مسافرين در يك حد محدود استفاده ميگرديد. زيرا كه تا آن زمان تخنيك هوانوردي هنوز در افغانستان به اندازه كافي پيشرفت نكرده بود و براي حمل و نقل اموال تجارتي مساعد نبود و فقط براي پروازهاي داخلي براي اولين بار مورد استفاده قرار گرفت و برخي از خطوط بين‌المللي اجازه عبور از فضاي افغانستان را تقاضا نموده  بودند. در سال ۱۹۲۸ ميلادي يك طياره كوچك روسي بين افغانستان و روسيه رفت و آمد مي‌نمود.

قبل از جنگ جهاني دوم در سال ۱۹۳۸ يك طياره سه ماشينه مربوط به شركت لوفت‌هانزاي جرمني از برلين به مقصد كابل و هرات و از آنجا به استقامت جاپان پروازهاي خود را آغاز نمود. در جريان جنگ جهاني دوم كشورهاي آسيايي و اروپايي به طور مستقيم يا غير مستقيم تحت تاثير جنگ قرار گرفتند و افغانستان هم بي تاثير نماند، تاثير اين جنگ روي خطوط هوايي تا چند سال بعد هم ادامه داشت.

در اوايل سال ۱۳۳۴ بر اساس اصولنامه سرمايه‌ گذاري از طرف شركت هوايي آريانا با ۵۱ فیصد سرمايه از طرف دولت افغانستان و ۴۹ فیصد از طرف كمپني انديمارد كه بعداً جاي آنرا پان امريكن گرفت؛ طياره‌هاي نوع داكوتا در خطوط داخلي و خارجي به كار انداخته شد. اين طياره‌ها كه ظرفيت ۳۰ نفر را داشت علاوه بر مسافرين براي حمل و نقل اموال تجارتي نيز بكار برده مي شد.

در اواخر سال ۱۳۳۵ رياست هوايي ملكي، به عنوان يك موسسه رسمي دولتي تاسيس گرديد. اولين اقدام اين رياست پس از تاسيس امضاء قرارداد مشترك هوانوردي با پاكستان و تركيه بود و اقدام دومي آن احداث ميدان هوايي بين‌المللي قندهار بود.

ميدان هوايي قندهار نظر به موقعيت مناسبي كه دارد فاصله ميان تهران و دهلي را نسبت به مسير ميدان هوايي كراچي ۵۰۰ مايل كوتاه مي‌نمايد و فاصله گرداگرد خطوط هوايي آسيا را به اندازه كافي كم مي‌نمايد.

در سال ۱۹۶۳ ميدان هوايی بين‌‌المللي كابل عملا براي پروازهاي داخلي و خارجي آماده گرديد. موقعيت كابل بحيث مركز كشور ايجاب مي‌نمايد پروازهاي خارجي به جانب هند، پاكستان، ايران، لبنان و اروپا و همچنان پروازهاي داخلي به شهرهاي كوچك و بزرگ به طور عملي انجام شود. علاوه بر آن ميدان هوايي كابل آخرين نقطه پرواز شركت ايرفلوت روسيه مي‌باشد كه از مسكو حركت نموده و با خطوط هوايي اروپا ارتباط پيدا مينمود.

به همين ترتيب در ديگر ولايات افغانستان هم ميدانهاي هوايي عصري و پيشرفته تاسيس شد و پروازهاي داخلي به شهرهاي مختلف افغانستان عموميت پيدا كرد.

در سالهاي ۶۸-۱۹۶۷ موسسه هوايي باختر افغان در چوكات رياست هوايي ملكي تاسيس گرديد و دو فروند طياره تربوجت از كانادا خريداري شد. همزمان در شهرهاي كوچك نيز كار ساخت ميدانهاي هوايي آغاز گرديد و ولایات مثل ارزگان، بدخشان، تالقان، باميان، غور و نيمروز كه از پايتخت و مراكز صنعتي دور مانده بودند راه پيشرفت برايشان مهيا شد.

شركت هوايي آريانا در ابتدا با دو فروند طياره از نوع داكوتا DC-3  به فعاليت آغاز نمود بعدا فعاليت خود را با دو فروند طياره DC-6 دو فروند DC-4 چهار فروند DC-3 يك فروند طياره ۴۴۰ نوع كالوير و يك فروند طياره مسافربري جت بوئينگ ۷۲۷ كار خود را ادامه داد.

خطوط مهم هوايي افغانستان:

خط كابل – مزارشريف و  ميمنه – هرات

خط كـــــــــابل – قندهــــــار – هــــرات

خط كابل – كندز و مزارشريف – هـرات

در افغانستان كمپنی های خارجي زيادی فعاليت داشتند كه قرار ذیل اند:

كمپني ايرفلوت روسيه كه با استفاده از طياره‌هاي نوع الوشن پروگرام هفته وار به افغانستان داشت كه پس از توقف در تاشكند به مسكو پرواز مي كرد.

كمپنی هوانوردي هند INDIEAN AIRLINE كه دارای طياره‌های نوع جت بوئينگ بود و به طور منظم هفته‌ای يكبار به كابل پرواز مي‌كرد.

كمپني هوانوردی ايران (هما) با طيارات نوع جت بوئينگ خود دوبار در هفته به كابل پرواز دارد.

شركت هوانوردی پاكستان(P.I.A) نوع طيارات آن VIS CAUM ناميده ميشد و هفته‌ای دوبار از طريق پيشاور- لاهور و كراچی به كابل پرواز ميكرد.

شركت هوايی بيروت (I.M.A) با استفاده از طيارات DC-6 و DC-4 هفته‌ای دوبار ميان كابل و بيروت بالاي خط هوايی پرواز ميكردند و به طور عموم اموال تجارتي را انتقال مي داد.

خطوط هوايی در پيشرفت و رونق تجارت سهم بالايی دارد و هيچ كشوری نمي تواند بدون توجه به آن به فكر پيشرفت در اقتصاد و يا هر زمينه ديگری باشد.

بالاخره در سال ۱۳۵۷ وزارت ترانسپورت منحیث یک ارگان، تنظیم فعالیت ترانسپورتی خصوصی و دولتی را بعهده گرفت.

البته در آن زمان ترانسپورت هوایی بحیث یک ارگان مستقل بنام ریاست هوانوردی ملکی فعالیت داشت که آن هم به وزارت ترانسپورت ملحق شد.

این وزارت تمام وظایف حمل و نقل اموال و مسافر را در بخش سکتور هوایی و جاده‌ای بعهده داشت.

ریاست هوانوردی ملکی دوباره در سال ۱۳۶۳ از جانب وزارت ترانسپورت جدا و منحیث یک ارگان مستقل دولتی جهت سازماندهی بهتر ترانسپورت هوایی و توریزم ایجاد شد.

بعداً بنابر تصمیم دولت درسال ۱۳۸۴ این دو وزارت دوباره یکجا شده و مشترکاً وظایف انتقال و مسافر را در هر دو سکتور (زمینی و هوایی) به پیش می‌برد.

بنابر پالیسی اداره با سپری شدن زمان محدود توجه نهایی در قسمت ارتقاء ظرفیت کاری کارکنان مربوطه مبذول داشته، البته به همکاری ادارات ذیربط، در مدت زمان تقریبا سه سال اخیر با در نظر داشت نیاز سنجی های آموزشی ضرورت های عصری، در رشته های مختلف در داخل و خارج از کشور زمینه فراگیری علوم معاصر را برای کارمندان خویش فراهم کرده است.

در سال ۱۳۹۲ با انفاذ قانون هوانوردی ملکی که بعد از تصویب شورای محترم ملی به توشیح رئیس جمهور دولت اسلامی افغانستان رسید، اداره مستقل هوانوردی ملکی از تشکیلات وزارت ترانسپورت مجزا و منحیث یک اداره مستقل، دارای تشکیل و بودجه مستقل ایجاد شد. در حال حاضر سقف تشکیل سال ۱۳۹۳ اداره مستقل هوانوردی ملکی به ۱۲۹۲ بست می رسد.

http://acaa.gov.af/fa

دست آوردها

جوانان