سخن رئیس‌ جمهور

هیچ گناهی پس از قتل بی‌گناهان، سنگین‌تر از این نیست که ترس متوجه عبادت‌کنندگان الهی شود و امنیت و آرامش لازم برای کمر بستن به فرایض دینی را از آنان سلب کند، کسانی که مانع برگزاری مراسم عبادی مسلمانان در جامعه اسلامی می‌شوند، دشمنی آشکار خود را با دین و ایمانداری نشان داده و به جنگ خدا و پیامبرش می‌روند.

ادامه سخن

تاریخچه ارگ

کابل شهری است با تاریخی کهن که مامن پادشاهان و امرای بسیاری بوده است. در گذشته حصاری آن را در بر می گرفت … ادامه مطلب

اولین نشست هماهنگی تهیه «برنامه عمل ملی» برای سازمان مشارکت دولتداری باز تدویر یافت

28 جوزا 1396

اولین نشست هماهنگی چگونگی تهیه برنامه عمل ملی در روشنی تعهدات به سازمان بین‌المللی دولتداری باز در ریاست عمومی اداره امور ریاست‌جمهوری تدویر یافت.

در جلسه‌ای که به ریاست سبحان رؤوف معاون نظارت، ارزیابی و تفتیش ریاست عمومی اداره امور ریاست‌جمهوری و با اشتراک نمایندگان ادارات دولتی در تالار کنفرانس‌های اداره امور تدویر یافت؛ در مورد اهمیت و چگونگی عضویت افغانستان در این سازمان بین‌المللی و مسیر پیش رو صحبت شد.

سبحان رؤوف گفت: به منظور تطبیق تعهدات جمهوری اسلامی افغانستان، سکرتریت دولتداری باز در چارچوب معاونیت نظارت، ارزیابی و تفتیش ریاست عمومی اداره امور ریاست‌جمهوری ایجاد گردیده تا در هماهنگی و همکاری با ادارات دولتی، بتوانیم در زمینه تطبیق، نظارت و گسترش ارزش‌های سازمان بین‌المللی دولتداری باز عمل کنیم.

وی افزود: عضویت در این سازمان زمینه‌ساز اصلاحات لازم در نهادهای دولتی خواهد بود و همچنین اشتراک شهروندان را در برنامه‌های اصلاحی دولت و تصمیم‌گیری، بیش‌تر می‌سازد.

معاون نظارت، ارزیابی و تفتیش اداره امور ریاست‌جمهوری ادامه داد: برنامه عملی ملی برای سازمان دولتداری باز از طریق پروسه‌های همه‌شمول با اشتراک نهادهای مدنی طرح و تطبیق می‌گردد.

طرح و تطبیق برنامه عملی ملی، مسؤولیت کشورهای عضو مشارکت  دولتداری باز می‌باشد.

برنامه عمل ملی، ارتقای شفافیت، پاسخگویی، حسابدهی، توانمندسازی شهروندان، ترویج استفاده از حکومتداری الکترونیکی، فراهم‌سازی دسترسی به اطلاعات و مبارزه با فساد در تمام سکتورهای دولت را احتوا می‌کند.

این برنامه 5 الی 15 تعهد اصلاحی را در بر می‌گیرد و برای دو سال طرح و تطبیق می‌شود.

سازمان مشارکت دولتداری باز در سال 2011 از سوی کشورهای برازیل، اندونیزیا، مکسیکو، ناروی، فلیپین، افریقای جنوبی، انگلستان و ایالات متحده امریکا تأسیس گردید که در حال حاضر اعضای آن به 70 کشور می‌رسد.

افغانستان به تاریخ 18 قوس سال 1395 رسماً عضویت این سازمان را کسب نموده است.

سکرتریت دولتداری باز در نظر دارد که به منظور تسهیل دسترسی شهروندان به اطلاعات مرتبط، ویب‌سایتی را  نیز برای استفاده عموم فعال نماید.