سخن رئیس‌ جمهور

تا زمانی که یک دولت قوی در جامعه به وجود نیاید، شاهد صلح پایدار نخواهیم بود. دولت قوی به معنی داشتن قدرت شخصی نیست؛ بلکه به معنی حاکمیت قانون، تطبیق قانون اساسی و تأمین مساوات هر افغان با افغان دیگر است.

ادامه سخن

تاریخچه ارگ

کابل شهری است با تاریخی کهن که مامن پادشاهان و امرای بسیاری بوده است. در گذشته حصاری آن را در بر می گرفت … ادامه مطلب

گزارش جلسه کابینه جمهوری اسلامی افغانستان مورخ 9 حمل سال 1396

10 حمل 1396

اولین جلسه سال 1396 کابینه جمهوری اسلامی افغانستان، با تلاوت آيات متبرکه كلام‌الله مجيد، تحت ریاست جلالتمآب محمد اشرف غنی رئیس جمهوري اسلامي افغانستان بعد از ظهر امروز در ارگ ریاست جمهوری دایر گردید.

ابتدا، وزیر عدلیه به تأسی از هدایت فقره ۱۹ مصوبه شماره ۱ مورخ ۱۱/۱/۱۳۹۵ کابینه، فهرست مکمل دعاوی املاک و جایدادهای دولتی را به تفکیک ولایات که طی سال‌های ۱۳۹۲ الی ۱۳۹۵ به ضرر دولت و به نفع مدعی علیه فیصله گردیده است، به جلسه ارائه نمود. 

کابینه جمهوری اسلامی افغانستان بعد از بحث همه‌جانبه وزیر عدلیه، رئیس بورد مشورتی امور حقوقی و عدلی ریاست جمهوری و مرستیال لوی څارنوالی را تحت ریاست معاون دوم ریاست جمهوری مؤظف نمود که ظرفیت تشکیل و چه‌گونگی کارکرد بخش قضایای دولت و حقوق وزارت عدلیه را به طور همه‌جانبه بررسی نموده و درباره ارتقای ظرفیت و بهبود عرصه کاری این نهادها طرح مشخص خویش را به جلسه بعدی کابینه گزارش دهند. 

متعاقباً وزیر مالیه پیشنهاد آن وزارت مبنی بر معافیت جرایم تأخیر پرداخت مالیات 11 شرکت ساختمانی خصوصی را که در اعمار بلاک‌های رهایشی شهرک امارات واقع قصبه خانه‌سازی سهم داشته‌اند، به جلسه ارائه و اضافه نمود؛ شرکت‌های یادشده حاضرند که طبق قانون مالیات بر عایدات افغانستان، مالیات خویش را بپردازند، اما توان پرداخت جریمه تأخیر مالیاتی را ندارند، بنائاً پیشنهاد می‌گردد که به خاطر جلوگیری از ورشکستگی آنان طبق ماده سی‌ام قانون تحصیل باقیات، از تأدیه جرایم تأخیر پرداخت مالیاتی برخوردار گردند که مورد تصویب کابینه جمهوری اسلامی افغانستان قرار گرفت.

سپس رئیس اداره عالی مبارزه علیه فساد اداری گزارش هیئت مؤظف حکم شماره 1615 مورخ 26/5/1395 مقام عالی ریاست جمهوری را در مورد بررسی قرارداد شرکت سهامی افسوتر و شرکت ساختمانی شیون و آزادی مبنی بر اعمار بلاک‌های رهایشی و تجارتی بالای زمین‌های شرکت افسوتر واقع حصه اول خیرخانه مینه شهر کابل به جلسه ارائه کرده و افزود؛ قرارداد موازی ۱۴,۷۱۳ متر مربع زمین شرکت سهامی افسوتر با شرکت‌های ساختمانی شیون و آزادی در بدل ۲۳ فیصد سهم شرکت افسوتر و ۷۷ فیصد سهم شرکت‌های ساختمانی شیون و آزادی در سال ۱۳۸۴ به منظور اعمار بلاک‌های رهایشی و تجارتی، فی مابین رئیس وقت شرکت افسوتر، وزیر تجارت وقت و رئیس شرکت ساختمانی شیون و آزادی به امضا رسیده است اما در اجرای قرارداد مشکلاتی همچون عدم رعایت اساسنامه شرکت افسوتر و عدم داوطلبی در قرارداد، خلاف‌ورزی شرکت افسوتر از مواد قرارداد و هدایت ستره‌محکمه، تخطی در اعمار ساختمان‌ها از سوی شرکت‌های شیون و آزادی و یک سلسله مشکلات حقوقی دیگر به مشاهده می‌رسد. 

کابینه جمهوری اسلامی افغانستان بعد از بحث همه‌جانبه وزرای تجارت و صنایع، اقتصاد، مالیه و مشاور رئیس‌جمهور در امور مالی و بانکداری را مؤظف نمود که چه‌گونگی انتقال جایدادها به شرکت افسوتر را در مطابقت به سهامت افغانستان در این شرکت به طور همه‌جانبه بررسی نموده، از نتیجه به جلسات بعدی کابینه گزارش دهد. به همین ترتیب شاروالی کابل و وزارت امور شهرسازی را مؤظف نمود که چه‌گونگی اعمار بلاک‌های متذکره را از لحاظ تخنیکی، مهندسی و مقاومت در برابر زلزله به طور همه‌جانبه بررسی نموده، نتیجه بررسی خویش را به جلسات بعدی کابینه ارائه نماید. 

بعداً، معین انرژی وزارت انرژی و آب تقاضای آن وزارت مبنی بر معافیت محصول گمرکی و تأدیات مالیاتی تجهیزات پروژه برق آفتابی شهر هرات را به جلسه ارائه و خاطرنشان نمودند؛ این پروژه از کمک‌های بلاعوض کشور جاپان توسط دفتر خدمات پروژه‌یی ملل متحد با کمپنی‌ها قرارداد گردیده و مطابق موافقت‌نامه امضاشده، وزارت انرژی و آب مسؤولیت طی مراحل معافیت محصول گمرکی و تمام پرداخت‌های مالیاتی را بر عهده داشته، لازم به تذکر است که معافیت‌های متذکره به جلسه شورای وزیران مطرح که توسط آن شورا نیز در پرنسیپ تأیید گردیده است. 

کابینه جمهوری اسلامی افغانستان معافیت محصول گمرکی و تأدیات مالیاتی تجهیزات پروژه برق آفتابی شهر هرات را مورد تصویب قرار داد.

سپس وزیر تحصیلات عالی طرح پیشنهادی آن وزارت مبنی بر رفع مشکلات محصلان افغان مقیم کشور ترکیه را به حیث جایگزین فیصله فقره 16 مصوبه شماره 3 مورخ 11/2/1395 کابینه در مورد اعزام هیئت باصلاحیت استادان به کشور ترکیه جهت بررسی سویه تحصیلی و اخذ امتحان محصلان در آن کشور به جلسه ارائه و خاطرنشان نمود؛ اعزام هیئت باصلاحیت استادان مجرب به کشور ترکیه بنا بر دلایلی همچون هزینه گزاف و موجودیت محصلین افغان در بیش از 60 پوهنتون مختلف کشور ترکیه عملی نمی‌باشد لذا ایشان طرح‌های بدیل پیشنهادی را به جلسه ارائه نمودند.

کابینه جمهوری اسلامی افغانستان پیشنهاد وزارت تحصیلات عالی به استثنای کاهش در مدد معاش محصلین را در پرنسیپ مورد تأیید قرار داد.

متعاقباً طرح تشویقی و اجباری‌سازی تدریجی آموزش سواد توسط معین سوادآموزی وزارت معارف به جلسه ارائه و خاطرنشان گردید که این طرح به همکاری همکاران ملی و بین‌المللی فعال در بخش آموزش سواد ترتیب گردیده، مقصد از ترتیب طرح ارائه خدمات بیش‌تر به آموزش سواد برای بزرگسالان، تشویق افراد بی‌سواد از راه‌های آسان و کم‌مصرف، اجباری نمودن سواد بالای کارکنان خدماتی در سکتورهای خصوصی و دولتی و استفاده مؤثر از امکانات و ظرفیت‌های موجود نهادها به منظور افزایش سطح سواد می‌باشد. در این طرح راهکارهایی همانند اعطای جواز رانندگی برای متقاضیان در صورت فراگیری سواد، معیار قرار دادن داشتن سواد حین تقرر اجیران در ادارات دولتی، تخفیف در میعاد جزای آن عده زندانیانی که در زندان آموزش سواد را فرا گرفته و یا به حیث معلم سوادآموزی در زندان داوطلب می‌گردند، در نظر گرفته شده است. 

کابینه جمهوری اسلامی افغانستان وزارت معارف را مؤظف نمود که در قسمت ترویج سوادآموزی جنبه‌های تشویقی را مطمح نظر قرار داده، طرح ارائه‌شده را طبق تذکر جلسه تصحیح و بعد از تأیید معاون دوم ریاست جمهوری به منصه تطبیق قرار دهد.

در قسمت دیگر جلسه معین مالی و اداری وزارت امور خارجه معضله زمین قونسلگری جمهوری اسلامی ایران در ولایت هرات را به جلسه مطرح و علاوه نمود؛ از آنجایی که شاروالی هرات طرح عریض نمودن یکی از جاده‌های اصلی شهر هرات را روی دست گرفته و تمام ساختمان‌هایی را که در مسیر آن قرار گرفته‌اند، تخریب نموده است، قونسلگری ایران به دلیل این که اقداماتش در خرید زمین قونسلگری آن کشور مقیم هرات قانونی بوده و اسناد ملکیت زمین‌ها را در محاکم محلی طی مراحل و سند قانونی ملکیت در دست دارد، مانع تحقق ماسترپلان شده و تخریب دیوار و عقب‌نشینی را مشروط به پرداخت قیمت و یا واگذاری زمین در ساحات دیگر نموده است اما این اقدام جانب ایران در مخالفت صریح با قوانین اساسی گذشته و کنونی افغانستان و قانون فروش عقار به نمایندگی‌های سیاسی دول خارجی می‌باشد.

کابینه جمهوری اسلامی افغانستان وزارت امور خارجه را مؤظف نمود که زمین بدیل را برای قونسلگری جمهوری اسلامی ایران مقیم شهر هرات تدارک و طبق صراحت قانون فروش عقار به نمایندگی‌های سیاسی دول خارجی، مقاوله آن را ترتیب و به جلسات بعدی کابینه ارائه نماید.

به همین ترتیب، سرپرست جمعیت افغانی سره‌میاشت پیشنهاد آن جمعیت مبنی بر جمع‌آوری مبلغ یک هزار افغانی به مثابه اعانه از هر یک از زایرین حج بیت‌الله شریف را جهت تداوی مریضان مصاب به سوراخ قلب به جلسه مطرح نمود.

کابینه جمهوری اسلامی افغانستان وزارت ارشاد، حج و اوقاف را مؤظف نمود که مبلغ یک هزار افغانی را طبق تعرفه از زایرین حج بیت‌الله شریف وضع و به حساب جمعیت افغانی سره‌میاشت انتقال دهد. همچنین جمعیت افغانی سره‌میاشت مؤظف است که از صورت مصارف آن به جلسات بعدی کابینه گزارش ارائه نماید.

به همین ترتیب کابینه جمهوری اسلامی افغانستان اداره عالی تفتیش را مؤظف نمود که عواید، مصارف و امور مالی جمعیت افغانی سره‌میاشت را به طور همه‌جانبه بررسی نموده و از نتیجه به جلسات بعدی کابینه گزارش دهد.

بعداً وزیر عدلیه طرح قانون مالیات بر عایدات را که در انستیتوت امور قانون‌گذاری تحقیقات علمی – حقوقی آن وزارت، تدقیق و در جلسه کمیته قوانین مورد ارزیابی قرار گرفته، به جلسه مطرح و اضافه نمود؛ این طرح به داخل 14 فصل و 79 ماده ترتیب گردیده که هدف آن تعیین مالیات بر عایدات اشخاص حقیقی و حکمی، تنظیم طرز تحصیل و تأدیه مالیه، تقویه بنیه مالی دولت و فراهم نمودن زمینه خودکفایی دولت جهت تمویل مصارف عامه می‌باشد.

کابینه جمهوری اسلامی افغانستان بعد از بحث همه‌جانبه طرح قانون متذکره را در پرنسیپ مورد تأیید قرار داده، وزرای مالیه و عدلیه را تحت ریاست معاون دوم ریاست جمهوری مؤظف نمود که طرح قانون یادشده را طبق تذکر جلسه تصحیح و نهایی سازند. 

سپس رئیس اداره اراضی افغانستان تقاضای انتقال موازی 23 جریب زمین دولتی واقع قریه اول‌خیل مرکز ولایت میدان وردک به وزارت ترانسپورت را به منظور اعمار ترمینال ترانسپورتی آن ولایت، انتقال موازی 10 بسوه زمین دولتی واقع مرکز ولایت سرپل را که قبلاً بالای آن استیشن میترولوژی اعمار گردیده است به وزارت انرژی و آب، موازی 18 جریب زمین دولتی واقع مرکز ولایت دایکندی را که در آن قبلاً محبس آن ولایت اعمار گردیده است به وزارت امور داخله، موازی 3 جریب زمین دولتی را به وزارت صحت عامه به منظور اعمار کلینیک صحی در ولسوالی حضرت سلطان ولایت سمنگان و موازی 15 بسوه زمین دولتی واقع مرکز شهر کندز را به اداره ارگان‌های محلی غرض اعمار ساختمان شورای ولایتی کندز به جلسه ارائه نمود. 

کابینه جمهوری اسلامی افغانستان طبق صراحت فقره 15 مصوبه شماره 12 مورخ 10/6/1395 کابینه، اداره اراضی افغانستان را مؤظف نمود که زمین‌های متذکره را به وزارت مالیه انتقال و آن وزارت زمین‌های یادشده را طی عقد مقاوله جهت استفاده در اختیار ارگان‌های متقاضی قرار دهد.

در ادامه جلسه، کابینه جمهوری اسلامی افغانستان به معین پالیسی وزارت معادن صلاحیت تفویض نمود که قرارداد مشورتی در امور معادن را با کمپنی مشورتی معادن GIZI هرچه عاجل امضا نماید.

در اخیر جلسه شش مورد معاهدات بین‌المللی توسط معین مالی و اداری وزارت امور خارجه به جلسه مطرح گردید که مورد تأیید قرار گرفت.