سخن رئیس‌ جمهور

هیچ گناهی پس از قتل بی‌گناهان، سنگین‌تر از این نیست که ترس متوجه عبادت‌کنندگان الهی شود و امنیت و آرامش لازم برای کمر بستن به فرایض دینی را از آنان سلب کند، کسانی که مانع برگزاری مراسم عبادی مسلمانان در جامعه اسلامی می‌شوند، دشمنی آشکار خود را با دین و ایمانداری نشان داده و به جنگ خدا و پیامبرش می‌روند.

ادامه سخن

تاریخچه ارگ

کابل شهری است با تاریخی کهن که مامن پادشاهان و امرای بسیاری بوده است. در گذشته حصاری آن را در بر می گرفت … ادامه مطلب

رئیس‌جمهور به مناسبت روز جهانی زن فرمان تخفیف و عفو مجازات صادر نمود

18 حوت 1395

رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی به مناسبت روز جهانی زن، فرمانی به خاطر تخفیف و عفو مجازات محجوزین و محبوسین صادر نمود.

این فرمان به تأسی از حکم مندرج جز 18 ماده شصت و چهارم قانون اساسی، محجوزین و محبوسینی را که به حکم قطعی و نهایی محاکم، محکوم گردیده‌اند، مورد تخفیف و عفوِ حجز و حبس قرار می‌دهد.

طبق این فرمان مجازات محجوزین اناث که به حجز الی پنج سال و محبوسین اناث که به حبس الی شش سال و محجوزین و محبوسین ذکور که به حجز و یا حبس الی چهار سال محکوم گردیده‌اند، بدون درنظرداشت مدت سپری‌شده، مورد عفو قرار گرفته و رها می‌شوند.

همچنین برای محجوزین و محبوسین اناث و ذکور که بیش از مدت‌های ذکرشده محکومیت دارند، محبوسینی که کبر سن داشته و یا مصاب به امراض صعب العلاج می‌باشند، زنان دارای طفل شیرخوار، و افراد حبس قطعه نیز شرایطی برای عفو و تخفیف در نظر گرفته شده است.

ماده ششم این فرمان حالات محدودیت و ممنوعیت تخفیف و عفو را مشخص ساخته است و در ماده نهم بر اینکه این فرمان مانع اقامه دعوای حق‌العبدی اشخاص نمی‌گردد، صراحت داده شده است.

این فرمان از تاریخ 18 حوت 1395 نافذ می‌گردد.