سخن رئیس‌ جمهور

تا زمانی که یک دولت قوی در جامعه به وجود نیاید، شاهد صلح پایدار نخواهیم بود. دولت قوی به معنی داشتن قدرت شخصی نیست؛ بلکه به معنی حاکمیت قانون، تطبیق قانون اساسی و تأمین مساوات هر افغان با افغان دیگر است.

ادامه سخن

تاریخچه ارگ

کابل شهری است با تاریخی کهن که مامن پادشاهان و امرای بسیاری بوده است. در گذشته حصاری آن را در بر می گرفت … ادامه مطلب

سفر رئیس‌جمهور غنی به ولایت غور؛ غم‌شریکی با فامیل شهدا و بررسی اوضاع عمومی امنیتی

 رئیس‌جمهور محمداشرف غنی به‌منظور غم‌شریکی با خانواده‌های حادثه اخیر ولایت غور و بررسی اوضاع عمومی امنیتی این ولایت، در رأس یک هیئت بلندپایه دولتی به فیروزکوه مرکز ولایت غور سفر کرد.

رئیس‌جمهور غنی و خانم اول کشور حین عزیمت به میدان‌هوایی فیروزکوه، پس از معاینه قطعه ویژه نظامی، با اهدای دسته‌های گل و خوانش ترانه میهنی از سوی شماری از نوجوانان معارف مورد استقبال قرار گرفتند.

سپس رئیس‌جمهور در حالی که وزرای سکتور امنیتی و دفاعی، شماری از اعضای کابینه، تعدادی از مشاورین ریاست‌جمهوری و برخی از نمایندگان مردم غور در شورای ملی نیز حضور داشتند، از سوی مسؤولین محلی، متنفذین، بزرگان، جوانان و باشندگان ولایت غور مورد استقبال و مشایعت گرم قرار گرفت.

ghor trip

اشتراک در جلسه امنیتی

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی ابتدا در جلسه امنیتی که در مقر مقام ولایت برگزار گردید و در آن برعلاوه مسؤولین ارشد امنیتی و دفاعی، مقامات محلی نظامی این ولایت نیز حضور داشتند، اشتراک کرد و گزارش اجرائات مسؤولین امنیتی ولایت غور را استماع نمود.

مسؤولین امنیتی این ولایت در خصوص پلان‌های اجراشده، اقدامات و تدابیر امنیتی در ولایت غور گزارش مفصل ارائه کردند، و به رئیس‌جمهور اطمینان دادند که نیروهای امنیتی و دفاعی با تمام توان به‌منظور تأمین امنیت و آرامش مردم غور تلاش‌های همه‌جانبه خواهند کرد و به هیچ گروه تروریستی اجازه اخلال امنیت و آرامش مردم را نخواهند داد.

رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، پس از شنیدن گزارش اجرائات و اقدامات مسؤولین امنیتی این ولایت، بر تحرک و تشریک مساعی بیشتر میان نیروهای امنیتی و دفاعی جهت مبارزه با دهشت‌افگنی تأکید کرد، و به مسؤولین امنیتی غور دستور داد، تا به خاطر تأمین امنیت مردم این ولایت از تمام امکانات استفاده نمایند و نگذارند شماری از افراد تروریست باعث اخلال نظم و آزار مردم غور گردند.

Security Meeting

اتحاف دعا به روح شهدای غور

پس از جلسه امنیتی، رئیس‌جمهور و هیئت همراه به منظور غمشریکی و اتحاف دعا به روح شهدای اخیر ولایت غور با خانواده‌های شهدای اخیر حادثه غور دیدار کردند.

این نشست که در فضای مملو از اندوه برگزار گردید، رئیس‌جمهور و خانم اول کشور با یکایک بازماندگان شهدا دیدار نموده، و بار دیگر همدردی و غمشریکی عمیق‌شان را ابراز داشتند.

رئیس‌جمهور غنی در این دیدار گفت، درد هر کودک و هر بیوه را به حیث درد تمام ملت افغانستان می‌داند. غم شما، غم تمام مردم و دولت افغانستان است. او گفت که بر اساس شریعت و قانون، پیام یکایک‌تان را برای انتقام از جنایتکاران درک می‌کنم.

رئیس‌جمهور گفت: من، خانم اول و هیئت همراهم آمده‌ایم تا با شما و مردم ولایت غور غمشریکی نماییم، آماده‌ایم تا از شما بشنویم و به مشکلات‌تان رسیدگی کنیم.

در این نشست یک تن از وارثین شهدا به نمایندگی از خانواده‌های شهدا از تشریف‌آوری و ابراز همدردی رئیس‌جمهور و خانم اول کشور تشکر کرد، و گفت که از هفت سال بدین سو برخی گروه‌های تروریستی دست به کشتار بی‌رحمانه مردم می‌زنند که جنایات این گروه‌ها در این مدت بی‌شمار می‌باشد.

او از مواردی چون شهادت عضو دیوان عامه غور، چهار تن از کارمندان مدیریت ترافیک، چهارده شهروند ملکی در ماه رمضان و شهادت سربازان اردو، اخلال در نظم عامه و اختطاف و گروگانگیری نام برد.

وی گفت که در آخرین مورد به تعداد ۵۶۱۳ رأس گوسفند مردم نیز توسط این گروه‌ها به سرقت برده شده و ۲۷ تن از مردم کاسی نیز به شهادت رسیدند.

او افزود که مردم قریه کاسی تمام اموال و دارایی خود را از دست داده‌اند که نیاز به توجه جناب شما می‌باشد.

سیما جوینده والی پیشین غور خطاب به رئیس‌جمهور و هیئت همراه گفت: آمدن شما به غور به مردم یک پیام و نویدخوش می‌دهد، تشریف‌آوری شما مرهمی بر دردهای مردم غور می‌باشد و با آمدن خویش بر ما عزت بخشیدید.

او گفت که در حکومت پیشین وعده احداث سرک غور داده شده بود، اما متأسفانه این وعده عملی نشد، از جناب شما تقاضا دارم که به این خواست مردم توجه نمایید.

 Meeting

«گلیم غم غوریان، گلیم غم ملت»

همچنین رئیس‌جمهور غنی در مراسم که با حضور متنفذین، بزرگان، علما، اعضای شورای ولایتی، فعالین مدنی و سیاسی در تالار مقام ولایت دایر گردید، اشتراک و سخنرانی کرد.

ابتدا غلام ناصر خاضع والی غور طی سخنانی به رئیس‌جمهور، خانم اول کشور و هیئت همراهش خوشامد گفت. او افزود که مردم این ولایت از بابت حادثه ناگوار اخیر غور به‌نهایت اندوه‌گین می‌باشند.

والی غور علاوه کرد که براساس هدایت رئیس‌جمهور هم‌اکنون عملیات در ساحات مختلف به منظور پاکسازی دشمن جریان دارد و مردم نیز از نیروهای امنیتی و دفاعی به گونه همه‌جانبه حمایت و پشتیبانی می‌‎نمایند.

خاضع، مشکلات و نیازمندی‌های مردم غور را برشمرده افزود که چالش‌های اساسی در این ولایت، نبود راه‌های مواصلاتی با ولایات، نبود برق کافی، عدم موجودیت زمینه رشد زراعتی، نبود مواد ساختمانی لازم و همچنین مواد ارتزاقی، بیکاری، کمبود تشکیل پولیس و کثرت گروه‌های تروریستی می‌باشد.

وی افزود که هماهنگی میان نهادهای امنیتی وجود دارد، ۹ واحد اداری در این ولایت فعال بوده و در کنترول دولت قرار دارد.

او گفت که راه‌های مواصلاتی ولسوالی‌ها به روی مردم باز می‌باشد، اما مشکلات امنیتی در برخی از ولسوالی‌ها نیز چالشزا است.

والی غور گفت که مردم با یک صدا از نیروهای امنیتی و دفاعی حمایت می‌کنند. او پیشنهادات را در بخش‌های ایزاد تشکیل در پولیس، نبود ساختمان مکاتب، سرک‌ها، میکانیزه شدن زراعت و مالداری، سرمایه‌گذاری های بیشتر از طریق سکتور خصوصی، احداث راه‌های بیشتر مواصلاتی، احداث بند برق و تهیه آب آشامیدنی مطرح کرد.

در این مراسم، فضل‌الحق احسان رئیس شورای ولایتی، مولوی عصمت‌الله ندیم رئیس شورای علمای، هاجره بشیری نماینده زنان، خدایار واقف نماینده جامعه مدنی ولایت غور به طور جداگانه از رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی و خانم اول کشور به خاطر ابراز غمشریکی و همدردی تشکر و قدردانی کردند و با یک صدا از برنامه‌های حکومت اعلام حمایت نمودند.

سخنرانان گفتند: پس از سال‌ها اولین بار است که زعیم ملی ما در سخت‌ترین شرایط جهت بازدید و دلجویی با مردم غور، به این ولایت سفر می‌نماید و این تشریف‌آوری شما قوت قلب برای همه مردم رنجدیده این ولایت می‌باشد.

این سخنرانان از عزم و اراده رئیس‌جمهور به‌خاطر صدور امر عملیات جهت نابودی تروریستان، ابراز تشکر و قدردانی کردند. آنها اطمینان دادند که همه مردم غور از نیروهای امنیتی و دفاعی‌شان حمایت می‌کنند و در کنار این نیروها تا نابودی دشمن، خواهند ایستاد.

آنها به نمایندگی از مردم غور، از رئیس‌جمهور تقاضا نمودند تا عاملین جنایت اخیر کشتار مردم بی‌دفاع هرچه عاجل به سزای اعمال‌شان برسند تا مردم در فضای کاملاً امن زندگی نمایند.

سخنرانان پیشنهادات مشخص را در زمینه‌های تشکیل یک لوا از اردوی ملی و ایزاد پولیس، تکمیل کار سرک مرکزی، کابل – غور، تسریع روند بازسازی و پروژه‌های انکشافی، توجه به صحت، سهم در توزیع بورسیه‌های تحصیلی، توجه به معارف به ویژه اعمار ساختمان مکاتب، مشارکت سیاسی و جذب کدرهای متخصص به خصوص زنان، محو خشونت علیه زنان و توجه به حقوق اساسی آنها، تشکیل کمیسیون به منظور حل منازعات و مشکلات محلی به رئیس‌جمهور مطرح کردند.

رئیس‌جمهور کشور پس از شنیدن خواست‌ها، مشکلات و پیشنهادات باشندگان ولایت غور، از مردم این ولایت به‌خاطر پذیرایی و استقبال گرم‌شان و همچنین شریک نمودن پیشنهادات و دردهای‌شان تشکر کرد.

او گفت: امروز من، خانم اول و همکاران ما خدمت شما رسیدیم که بگویم گلیم غم شما گلیم غم ملت افغانستان است و از بابت حادثه‌ای که رخ داد همه افغان‌ها غمگین می‌باشند، من یک‌بار دیگر برای‌تان تسلیت عرض می‌کنم.

او گفت ضمن این که ما از این بابت سوگواریم، اما عزم و اراده مستحکم جهت گرفتن انتقام خون شهدا را نیز داریم و دولت در این راستا تصمیم گرفته و به آن عمل می‌کند.

او افزود: امروز اشک کودک غوری اشک کودک من است و صدای زن بیوه غور صدای زنان افغانستان است.

رئیس‌جمهور به مردم غور اطمینان داده گفت: «تصمیم گرفته‌شده تا عملیات نظامی در مربوطات این ولایت الی نابودی دشمن تداوم یابد و بدون اجازه من، عملیات توقف نمی‌یابد.»

رئیس‌‎جمهور با تأکید گفت، دشمنان مردم افغانستان باید بدانند که نیروهای امنیتی و دفاعی در مقابل‌شان کوتاه نخواهند آمد و تا نابودی‌شان مبارزه می‌کنند که نتیجه این مبارزه تأمین ثبات خواهد بود.

رئیس‌جمهور از نیروهای امنیتی و دفاعی که در راستای از بین بردن دشمنان مردم افغانستان در خط نخست نبرد و جهت تأمین امنیت و آرامش مردم تلاش میورزند، قدردانی کرد.

وی از جنرال محی‌الدین غوری قوماندان قول اردوی ۲۰۷ ظفر نیز بابت انسجام و تحرک بیشتر عملیات‌ها در ساحه تحت امرش، تشکر کرد.

رئیس‌جمهور غنی گفت که ولایت غور قلب افغانستان است و افتخارات زیادی دارد، در این ولایت قوت و نیروی معنوی و فزیکی لازم موجود می‌باشد.

او تأکید کرد که نقش همه برای تأمین آرامش، مهم می‌باشد و باید راه‌های بهتر جستجو گردد.

رئیس‌جمهور افزود که کار سرک شرق و غرب به هر قیمتی که باشد به اتمام خواهد رسید. در زمینه برق‌رسانی تأکید کرد که برای افزایش ظرفیت برق به ولایت غور توجه خواهد شد.

وی از مردم خواست که چند ماه دیگر فرصت دهند تا بسته کمک‌های انکشافی برای‌‎شان تدارک گردد. او در خصوص مشارکت سیاسی و تأمین عدالت اجتماعی گفت که همه افغان‌ها حق مشارکت دارند و معیارهای عدالت اجتماعی مشخص خواهد شد، سیستم‌های ملکی، امنیتی و دفاعی اصلاح می‌گردد تا هر اولاد غریب بداند که با شایستگی می‌تواند هر سمتی را اشغال نماید.

رئیس‌جمهور کشور تأکید کرد که ما در قبال ملت بزرگ افغانستان مسؤول هستیم و امروز برای هر خانواده شهید بابت حادثه اخیر، مبلغ ۱۰۰ هزار افغانی مساعدت شده است و آنها مورد توجه دولت قرار دارند.

رئیس‌جمهور غنی از اعلام حمایت مردم غور و نیز شورای علمای این ولایت که همواره در کنار نیروهای امنیتی و دفاعی ایستادند و مردم را برای همکاری و حفظ آرامش دعوت کردند، قدردانی کرد. او گفت که علمای کرام دین وارثین پیامبرند و رسالت‌شان را به درستی انجام داده‌اند.

رئیس جمهور غنی از نمایندگان مردم غور در شورای ملی تشکر کرد که عندالموقع مشکلات و خواست‌های اساسی مردم این ولایت را با وی شریک می‌سازند.

رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی بر حل مشکلات محلی از طریق اجماع تأکید کرده گفت، قسمت عمده مشکلات را از راه استعمال قوه نه، بلکه از راه گفتگو حل کنید.

او جهت حل این مشکلات، به والی غور دستور داد که کمیته ولایتی را تشکیل دهد و گفت که از طریق مرکز این کمیته حمایت خواهد شد.

رئیس‌جمهور کشور، شجاعت زنان غور را ستوده گفت که آواز شما رسا است و امروز شما با عزت و به زبان خود صحبت می‌کنید و شما افتخار زنان افغانستان هستید.

او همچنین تلاش‌های جوانان را در نهادینه ساختن ارزش‌های مدنی ستود و از شیوه سیاست مدنی و قانونی آنان تقدیر کرد.

رئیس‌جمهور از دهاقین و چوپان‌هایی که در دشت و صحرا برای معیشت زندگی‌شان تلاش می‌‎ورزند، به نیکی یاد کرد. او گفت که من خادم شما هستم و شما حق دارید از من حساب بگیرید.

رئیس‌جمهور کشور تصریح کرد که از این پس تمرکز بیشتر ما روی ولایات فقیر و دورافتاده خواهد بود، تا مشکلات و نیازمندی‌های مردم را از نزدیک بررسی نموده و برای حل آن اقدام اساسی نماییم.

 Olamaa Meeting

به خانواده‌های شهدا رسیدگی همه‌جانبه می‌شود

رئیس‌جمهور در پایان سفر، با شماری از بزرگان و متنفذین فیروزکوه دیدار و گفتگو کرد.

این بزرگان ضمن قدردانی از رئیس‌جمهور و هیئت همراه‌شان به خاطر غمشریکی با مردم ولایت غور، پیرامون خواست‌های اساسی مردم این ولایت صحبت کردند و به رئیس‌جمهور اطمینان دادند که با تمام توان از برنامه‌های حکومت و نیروهای امنیتی و دفاعی حمایت می‌نمایند.

آنها همچنین گفتند: مردم از دست جنایتکاران به ستوه آمده‌اند و شماری از این افراد مواشی و اموال مردم را نیز به یغما برده‌اند. این بزرگان تأکید کردند که جنایات‌پیشگان باید به سزای اعمال شوم خود برسند زیرا به هیچ ارزشی باورمند نیستند.

آنان پیشنهاد کردند که به فامیل شهدای نیروهای امنیتی و شهدای اخیر ولایت غور توجه بیشتر صورت گیرد، و آنانی که در زمینه مبارزه با تروریستان تلاش کردند مورد تشویش و تفقد قرار گیرند.

رئیس‌جمهور کشور از دیدگاه مثبت و حمایت بزرگان و متنفذین غور از برنامه‌های دولت تشکر کرده، گفت که به خانواده‌های شهدا به گونه همه‌جانبه رسیدگی می‌شود.

و به والی غور دستور داد، تا لست کامل با مشخصات هر عضو خانواده شهدا را ترتیب و به ریاست جمهوری بسپارد.