سخن رئیس‌ جمهور

تا زمانی که یک دولت قوی در جامعه به وجود نیاید، شاهد صلح پایدار نخواهیم بود. دولت قوی به معنی داشتن قدرت شخصی نیست؛ بلکه به معنی حاکمیت قانون، تطبیق قانون اساسی و تأمین مساوات هر افغان با افغان دیگر است.

ادامه سخن

تاریخچه ارگ

کابل شهری است با تاریخی کهن که مامن پادشاهان و امرای بسیاری بوده است. در گذشته حصاری آن را در بر می گرفت … ادامه مطلب

اشتراک رئیس‌جمهور غنی در نشست سران کشورهای عضو ناتو - وارسا

20 سرطان ۱۳۹۵
رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی در رأس یک هیئت عالی‌رتبه دولتی جهت اشتراک در نشست سران کشورهای عضو ناتو در وارسا برای یک سفر سه‌روزه (17 – 19 سرطان 1395) عازم پولند گردید.
در این سفر رئیس جمهوری اسلامی افغانستان را داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی، عبدالسلام رحیمی رئیس عمومی ادارۀ امور ریاست جمهوری، صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه، محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی، دگرجنرال عبدالله حبیبی وزیر دفاع ملی، اکلیل حکیمی وزیر مالیه، سلامت عظیمی وزیر مبارزه با مواد مخدر، داکتر محمد همایون قیومی مشاور ارشد رئیس‌جمهور در امور زیربنایی، نادر نادری مشاور ارشد رئیس‌جمهور همراهی می‌کردند.
رئیس‌جمهور غنی طی این سفر در نشست سران کشورهای عضو ناتو که 8 و 9 جولای 2016 در وارسا، پایتخت پولند، تدویر یافت، سخنرانی نموده و دیدگاه افغانستان را درباره مسایل مختلف به خصوص مبارزه با تروریزم، بیان کرد و در حاشیه این نشست با سران و مقامات عالی‌رتبه کشورهای عضو ناتو به طور جداگانه دیدار نمود.
این نشست تأکید کرد که هدف ناتو و جامعه جهانی این است که افغانستان نباید بار دیگر به پناهگاه‌های امن تروریستان که تهدیدی برای امنیت کشورهای شرکت‌کننده نشست هستند، مبدل گردد و پیام واضح پشتیبانی جهان را برای قوای امنیتی و دفاعی افغانستان به صورت اخص و برای ملت افغانستان به صورت عموم با خود داشت.
در نشست وارسا تعهد صورت گرفت که قوای امنیتی و دفاعی افغانستان تا سال ۲۰۲۰ مطابق امکانات کنونی تمویل گردد و تشکیل ۳۵۲ هزار نیروهای امنیتی و دفاعی کشور با اعتماد کامل می‌‎توانند وظایف خویش را انجام دهند و هیچ گونه تقلیلی در شمار آنها به میان نخواهد آمد.

اقدام همزمان در سطوح مختلف؛ لازمه غلبه بر موج پنجم خشونت
رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی با حضور در نشست سران ناتو در وارسا به ایراد سخنرانی پرداخت.
رئیس‌جمهور غنی در نشست سران ناتو در پایتخت پولند، ضمن اظهار قدردانی از قربانی‌هایی که کشورهای عضو ناتو در افغانستان داشته‌اند و همچنین کمک اقتصادی مالیه‌دهندگان این کشورها به خاطر توسعه افغانستان، گفت که ناتو با انجام مأموریت‌های جنگی و حمایوی، رابطه، سازگاری و مؤثریت مداوم این سازمان در جهان را تثبیت کرده است.
محمد اشرف غنی گفت که نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان با وجود کاستی‌ها، پیشرفت‌های دوامداری در عرصه هماهنگی و سیستم‌های مدیریتی داشته است و در نتیجه پیشرفت‌ها، بر حملات دهشت‌افگنان در سال 2016 غالب شده است.
رئیس‌جمهور غنی گفت که مأموریت جنگی ناتو پایان یافته و با اشاره به توافقنامه‌های امنیتی با امریکا و ناتو، روابط افغانستان و ناتو را مشارکت سازنده عنوان کرد.
وی از رهبران کشورهای عضو ناتو به خصوص رئیس‌جمهور ایالات متحده امریکا به خاطر حمایت‌شان در اعزام نیرو و فراهم‌آوری امکانات و حمایت مالی قوای امنیتی افغانستان سپاسگزاری کرد.

رئیس‌جمهور غنی اشکال و فنون سازمان‌یافته خشونت در قالب موج پنجم خشونت سیاسی را الهام‌گرفته از امواج قبلی خشونت در طول تاریخ خواند و همزیستی شبکه‌های اقتصاد جرمی و سیاست‌های جرمی را عامل تبدیل شدن این موج به یک مانع میان‌مدت فراراه ثبات جهانی عنوان کرد.
وی افزود که غالب شدن بر این مانع نیازمند اقدام همزمان در سطوح ملی، منطقوی، اسلامی و جهانی می‌باشد.
رئیس‌جمهور اظهار داشت که دولت وحدت ملی کلید موفقیت خود را وابسته به مبدل ساختن فرهنگ حکومت از فساد ریشه‌دار به سیستم حکومتداری شهروندمحور می‌داند.
محمد اشرف غنی از شرکای بین‌المللی خواست که کمک‌های مالی‌شان را به بودجه افغانستان منتقل کنند.
رئیس‌جمهور افزود که به خاطر ایجاد سرعت در ارائه خدمات باکیفیت توسط دولت و تأمین شفافیت و پاسخگویی لازم است که اجندای اصلاحی افغانی از یک قرارداد بین‌المللی براساس شرایط و ضوابط به یک قرارداد بودجوی حمایوی مبدل گردد تا دولت بتواند نیازمندی‌های مردم به خصوص زنان، جوانان، و قشر فقیر را با اجندای اصلاحی دولت نزدیک بسازد.
رئیس‌جمهور درباره تحقق صلح در افغانستان گفت: دستیابی به صلح ضرورت به درک ماهیت جنگی دارد که بر ما تحمیل شده است.
وی افزود: این درگیری ابعاد مختلف داشته و تلاش افغانستان کسب همکاری منطقوی و همچنین در سطح جامعه اسلامی است تا گروپ‌های مختلف شریک این جنگ را با شکست مواجه سازیم.
وی گفت در حالی که ابتکارات منطقوی افغانستان با همسایگان نتایج برجسته‌ای داشته است اما پاکستان با وجود تعهدات واضح در پروسه صلح چهارجانبه، هنوز بین تروریستان تفکیک خطرناک خوب و بد را دارد.
رئیس‌جمهور غنی با اشاره به نبود قوانین بازی توافق‌شده میان دولت‌های همسایه افغانستان گفت که افغانستان در جستجوی حمایت جهانی و منطقوی جهت ایجاد قوانینی است که ما را به انسجام و امنیت جمعی متعهد می‌سازد.
وی از توجه استراتیژیک جهان به افغانستان تشکر نموده آن را استثنایی خواند.
رئیس‌جمهور غنی در پایان گفت که تمایل دارد از وی به عنوان «رئیس‌جمهور صلح و انکشاف» یاد شود، رئیس‌جمهوری که منحیث یک تسهیل‌کننده تلاش دارد یک بار دیگر افغانستان را به چهارراه آسیا مبدل سازد.
قابل ذکر است که سران کشورهای عضو ناتو در پایتخت پولند توافق کردند که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تا سال 2020 حمایت مالی شود و مأموریت حمایت قاطع برای سال 2017 تمدید گردد.
متن کامل سخنرانی رئیس‌جمهور در وارسا (دری)
متن کامل سخنرانی رئیس‌جمهور در وارسا (انگلیسی)

اعلامیه مشترک
سران دولت‌های همکار در مأموریت حمایت قاطع و رئیس‌جمهور و رئیس اجرایی دولت وحدت ملی جمهوری اسلامی افغانستان با صدور اعلامیه مشترک درباره افغانستان در نشست سران کشورهای عضو ناتو در وارسا، از تعهدات دوجانبه جهت تأمین امنیت و ثبات دوامدار در افغانستان اطمینان دادند.
بر مبنای این اعلامیه‌ی یازده ماده‌یی، ناتو و شرکای عملیاتی‌اش بر تداوم مأموریت حمایت قاطع بعد از سال 2016، حمایت مالی قوای امنیتی و دفاعی افغانستان تا اخیر سال ۲۰۲۰، و تقویت و ارتقای مشارکت دوامدار بین ناتو و افغانستان تعهد کرده‌اند.
در این اعلامیه گفته شده که افغانستان به خاطر تحکیم و حفاظت از دستاوردهای مشترک باید در راستای اصلاحات انتخاباتی، توانمندسازی زنان، مبارزه با فساد، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، تأمین فضای امن و باثبات، ایجاد شغل و انکشاف فرصت‌های اقتصادی که تأثیر بسزایی بر مسأله مهاجرت خواهد داشت، تلاش کند.
طبق این اعلامیه افغانستان متعهد شده است که مهارت‌های رهبری در نهادها و قوای امنیتی را تقویت نماید تا آنها بتوانند امنیت را به طور کامل با درنظرداشت حقوق بشر و قانون اساسی تأمین کنند.
همچنین افغانستان باید به سهم خویش در تأمین مالی قوای امنیتی و دفاعی ادامه دهد تا در اخیر دهه تحول در سال 2024 مسؤولیت آن را داشته باشد.
افغانستان در قبال تعهدات ناتو، متعهد شده که اصلاحات از جمله مبارزه با فساد، بهبود شفافیت و پاسخگویی و افزایش انکشاف اقتصادی را پیگیری نموده و دستاوردهای اخیر در راستای توانمندسازی زنان را بهبود خواهد بخشید. همچنین گام‌های بیشتری در راستای محافظت اطفال از آسیب‌های درگیری‌های مسلحانه و حفظ حقوق آنها مطابق با قطعنامه ۱۶۱۲ شورای امنیت سازمان ملل متحد و منشورهای مرتبط دیگر آن سازمان بردارد و ظرفیت نهادها و قوای امنیتی افغانستان را در راستای محافظت از غیرنظامیان بالا ببرد.
در این اعلامیه از نقش پروسه استانبول در حمایت از منطقه قلب آسیا استقبال شده و از کشورهای منطقه خواسته شده که به پروسه فراگیر صلح و آشتی افغانی به رهبری افغان‌ها احترام بگذارند.
سران دولت‌های همکار در مأموریت حمایت قاطع تصریح کرده‌اند که وظیفه‌شان هنوز تکمیل نشده است و قاطعیت و یکپارچگی خویش را در تعهدات‌شان به خاطر افغانستان باامن و باثبات حفظ می‌کنند.

ترجمه متن اعلامیه:
19 سرطان 1395 | 9 جولای 2016
این اعلامیه توسط سران دول، دولت جمهوری اسلامی افغانستان و هم‌پیمانان و شرکای عملیاتی‌شان در مأموریت حمایت قاطع صادر گردیده است.
1.    ما سران دولت‌های همکار در مأموریت حمایت قاطع و رئیس‌جمهور و رئیس اجرائیه دولت وحدت ملی جمهوری اسلامی افغانستان امروز در وارسا دیدار نمودیم تا بار دیگر از تعهدات دوجانبه‌مان جهت تأمین امنیت و ثبات دوامدار در افغانستان اطمینان دهیم.
2.    ما به کوشش‌های تمام اعضای قوای ملی دفاعی و امنیتی افغانستان و مأموریت حمایت قاطع ارج می‌نهیم و یاد و خاطره کسانی که از زمان آغاز این تلاش‌ها تاکنون جان‌های‌شان را از دست داده‌اند یا زخمی شده‌اند را گرامی می‌داریم.
3.     افغانستان تنها نخواهد بود. هدف ما و جامعه جهانی مبنی بر این که افغانستان نباید بار دیگر به پناهگاه‌های امن تروریستان که تهدیدی برای امنیت ما هستند، مبدل گردد و این که افغانستان قادر شود به پیشرفت‌های خویش در عرصه‌های امنیت، حکومتداری، اقتصادی و اجتماعی با احترام به حقوق بشر برای تمامی اقشار به خصوص زنان و کودکان ادامه دهد، به قوت خود باقی است.
4.    از زمان نشست ولز تا اکنون، افغانستان با حمایت جامعه بین‌المللی به پیشرفت‎های خویش در زمینه‎ روندهای دموکراتیک، معارف، خدمات صحی، حقوق بشر – به شمول حقوق زنان – و رسانه‌های آزاد ادامه داده است. اما افغانستان هنوز دامنگیر چالش‌های جدی بوده و این کشور نیازمند تلاش‌های بیشتر جهت تحکیم و حفاظت از دستاوردهای مشترک‌مان می‌باشد. این تلاش‌ها عبارتند از اصلاحات انتخاباتی، توانمندسازی زنان، مبارزه با فساد، مبارزه با قاچاق مواد مخدر،  تأمین فضای امن و باثبات، ایجاد شغل و انکشاف فرصت‌های اقتصادی که تأثیر بسزایی بر مسأله مهاجرت خواهد داشت.
5.    قوای امنیتی و دفاعی افغانستان مسؤولیت کامل تأمین امنیت در سراسر کشورشان را از جنوری ۲۰۱۵ بدین سو برعهده دارند. از آن زمان تا اکنون، با درخواست دولت وحدت ملی افغانستان، مأموریت غیرجنگی و مبتنی بر شرایط حمایت قاطع، در حال آموزش، مشوره‌دهی و کمک می‌باشد تا افغانستان را قادر سازد قوای امنیتی و دفاعی خویش را که در امر مقابله با چالش‌های مواجه‌شده، از خود توانایی و شجاعت قابل ملاحظه‌ای نشان داده‌اند، به صورت مسلکی آموزش داده و تجهیز کند. با وجود این که نهادها و قوای امنیتی افغانستان به انکشاف و پیشرفت خویش ادامه می‌دهند، آنان با چالش‌ها و خلاهایی (از لحاظ توانایی) نیز مواجه هستند که نیازمند حمایت بین‌المللی می‌باشند.
6.    در نتیجه، ناتو و شرکای عملیاتی‌اش امروز تعهد نموده‌اند که:
-    مأموریت حمایت قاطع را تا بعد از سال ۲۰۱۶ با استفاده از یک طرح قابل‌انعطاف و منطقوی جهت تدوام آموزش، مشوره‌دهی و کمک به نهادهای امنیتی افغانستان به شمول پولیس، قوای هوایی و قوای عملیاتی خاص ادامه یابد. این مأموریت و ترکیب آن تحت بررسی ما قرار خواهد داشت.
-    همکاری‌های ملی (کشورها) غرض حمایت مالی قوای امنیتی و دفاعی افغانستان تا اخیر سال ۲۰۲۰ ادامه یابد. ما همچنین بر شمولیت جامعه جهانی – به صورت وسیع‌تر – در عرصه حمایت مالی از قوای امنیتی و دفاعی افغانستان تأکید می‌نماییم.
-    تقویت و ارتقای مشارکت دوامدار بین ناتو و افغانستان که در سال ۲۰۱۰ در نشست لیسبون ایجاد گردیده بود تا مشارکت درازمدت خویش را از طریق گفتگوهای سیاسی و همکاری‌های عملی بهبود ببخشیم.
7.     افغانستان نیز با حمایت دوامدار ناتو و شرکای عملیاتی‌اش تعهد می‌نماید که:
-    نهادها و قوای امنیتی افغانستان را در زمینه ارتقای مهارت‌های رهبری بیشتر تقویت نماید. همچنین افغانستان باید اطمینان بدهد که نهادها و قوای امنیتی به طور کامل قادر به تأمین امنیت مردم افغانستان هستند، افراد غیرنظامی را در عملیات‌های‌شان مدنظر بگیرند، به حقوق بشر احترام نمایند و مطابق با قانون اساسی و پیروی از حاکمیت قانون عمل نمایند.
-    همان‌طور که اقتصاد و عواید افغانستان در حال رشد می‌باشد، افغانستان به افزایش سهم خویش در حمایت از قوای امنیتی و دفاعی جهت برعهده گرفتن مسؤولیت‌ مالی این نیروها تا اخیر دهه تحول در سال ۲۰۲۴ – مطابق با اعلامیه نشست شیکاگو در سال ۲۰۱۲ – ادامه بدهد.
-    به پیگیری اصلاحات به شمول از بین بردن فساد، بهبود شفافیت و پاسخگویی و افزایش انکشاف اقتصادی ادامه دهد.
-    دستاوردهای اخیر در راستای توانمندسازی زنان را بهبود بخشیده تا زنان بتوانند در تمامی عرصه‌ها در جامعه افغانستان از قبیل خدمت در صفوف قوای امنیتی و دفاعی افغانستان، پروسه‌های سیاسی و تطبیق کامل پلان عمل ملی افغانستان در مورد قطعنامه ۱۳۲۵ شورای امنیت سازمان ملل متحد اشتراک نمایند.
-    گام‌های بیشتری در راستای محافظت اطفال از آسیب‌های درگیری‌های مسلحانه و حفظ حقوق آنها مطابق با قطعنامه ۱۶۱۲ شورای امنیت سازمان ملل متحد و منشورهای مرتبط دیگر آن سازمان بردارد و ظرفیت نهادها و قوای امنیتی افغانستان را در راستای محافظت از غیرنظامیان بالا ببرد.
8.     روابط خوب با همسایه‌ها و همکاری منطقوی و حمایت برای یک افغانستان باامن و باثبات نیز ضروری می‌باشد. ما از نقش پروسه استانبول در حمایت از منطقه قلب آسیا که افغانستان نیز شامل آن است، استقبال می‌کنیم. یک افغانستان باثبات و مرفه متضمن یک منطقه باثبات و مرفه است.
9.    ما معتقد هستیم که یک پروسه فراگیر صلح و آشتی افغانی به رهبری افغان‌ها که در آن به قانون اساسی افغانستان و حقوق بشر به ویژه حقوق زنان احترام گذاشته شود، راه را برای حل پایدار درگیری هموار می‌سازد. (کشورهای) منطقه و در مقیاس بزرگتر جامعه بین‌المللی باید به این گونه پروسه‌ها و نتایج آن احترام بگذارد.
10.    تلاش‌هایی که به رهبری ناتو صورت گرفته زمینه را برای تلاش‌های بین‌المللی وسیع‌تر فراهم خواهد نمود و ما در انتظار کنفرانس بروکسل در مورد افغانستان در اکتوبر سال جاری می‌باشیم.
11.    وظیفه ما هنوز تکمیل نشده است و ما قاطعیت و یکپارچگی خویش را در تعهدات‌مان مبنی بر یک افغانستان باامن و باثبات حفظ می‌کنیم.

دیدارهای رئیس‌جمهور
-    تعهد و دیدگاه واضح حکومت وحدت ملی، ترغیب‌کننده حمایت امریکا از افغانستان
رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی همراه داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی، در حاشیه نشست وارسا با بارک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا دیدار نمود.
رئیس‌جمهور ایالات متحده امریکا در این دیدار گفت که تصمیم تمدید میعاد حضور سربازان امریکایی را نظر به ارزیابی‌های مسؤولین سیاسی و نظامی امریکا و بر اساس تعهد مردم و دولت افغانستان، اتخاذ نموده است.
رئیس‌جمهور اوباما از داشتن تعهد و دیدگاه واضح حکومت وحدت ملی نسبت به مردم افغانستان ستایش کرده، خاطرنشان نمود که تعهد و دیدگاه واضح حکومت افغانستان، امریکا را برای حمایت از حکومت و مردم افغانستان ترغیب نموده است.
رئیس‌جمهور ایالات متحده امریکا دستاوردهای حکومت وحدت ملی را قابل قدر دانسته، تصریح نمود که امریکا و سایر کشورهای جهان به مثابه همکاران بین‌المللی افغانستان، در کنار  این کشور باقی خواهند ماند.
در مقابل رئیس‌جمهور غنی از حمایت دولت و مردم امریکا از افغانستان به ویژه از تصمیم اخیر بارک اوباما در مورد تمدید میعاد حضور سربازان امریکایی در افغانستان، تشکر نمود.
سران دو کشور همچنین پیرامون گسترش روابط و همکاری‌ها میان افغانستان و امریکا، مسایل امنیتی و همچنین تأمین صلح و ثبات در افغانستان بحث و تبادل نظر نمودند.

-افغانستان در محراق توجه و اعتماد جامعه جهانی
ملاقات با خانم فدریکا موگرینی مسؤول روابط خارجی و نماینده خاص اتحادیه اروپا، بخش دیگری از سفر رئیس‌جمهور را تشکیل داد.
در این دیدار هر دو جانب در زمینه‌های مختلف از جمله حل مشکلات مهاجرین افغان، آمادگی‌ها برای نشست بروکسل و دیگر موضوعات بحث و تبادل نظر کردند.
رئیس‌جمهور غنی پیرامون تطبیق پروژه‌های بزرگ اقتصادی در افغانستان، اعمار بندها، حقوق زنان، همکاری‌های اقتصادی و مبدل شدن افغانستان به چهارراه آسیا به خانم موگرینی معلومات ارائه نمود.
نماینده خاص اتحادیه اروپا، تلاش‌ها و دستاوردهای حکومت وحدت ملی در بخش‌های مختلف را قابل قدر دانسته، گفت که تلاش‌های حکومت وحدت ملی در عرصه‌های تأمین امنیت، حقوق زنان، تطبیق پروژه‌های بزرگ اقتصادی، افغانستان را در محراق توجه و اعتماد جامعه جهانی قرار داده است.
خانم موگرینی از آمادگی‌های نشست بروکسل به منظور تجدید همکاری‌های اقتصادی با افغانستان یاد نموده، اظهار امیدواری کرد که متحدین بین‌المللی در این نشست بر  همکاری‌های‌شان با افغانستان تجدید تعهد نمایند.
وی گفت، قرار است که یک شب قبل از برگزاری نشست بروکسل، در خصوص پیشرفت‌های افغانستان و منطقه و موضوعات مرتبط بحث‌های همه‌جانبه صورت گیرد.
داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی در این دیدار، نقش کشورهای منطقه را در  چنین بحث‌ها به ویژه در عرصه پیشرفت‌ها، دستاوردهای افغانستان، همکاری‌های اقتصادی، پروژه‌های انکشافی و فرصت‌های موجود مهم و ارزنده توصیف نمود.
نماینده خاص اتحادیه اروپا با اشاره به مشکلات مهاجرین افغان در کشورهای مختلف جهان گفت، باید برای حل مشکلات مهاجرین افغان مجرای قانونی و راه‌حل‌های دایمی جستجو گردد.
رئیس‌‎جمهور غنی گفت، اگر کشور یونان مهاجرین افغان را به گونه گروهی اخراج نماید، این کار بر مشکلات مهاجرین افغان می‌افزاید و باید در این زمینه یک پلان منظم ترتیب و مورد تطبیق قرار گیرد.
همچنین رئیس‌جمهور کشور از مسؤول روابط خارجی و نماینده خاص اتحادیه اروپا خواست که با توجه به وضعیت افغانستان، در راستای حل مشکلات مهاجرین افغان همکاری همه‌جانبه صورت گیرد.
داکتر عبدالله عبدالله ضمن تأیید سخنان رئیس‌جمهور کشور گفت، همکاران بین‌المللی و متحدین افغانستان با درنظرداشت شرایط موجود، باید به مشکلات مهاجرین افغان راه‌حل‌های اساسی را جستجو نمایند.

-تمدید میعاد حضور ۲۰۰ سرباز پولندی     
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان که به منظور اشتراک در نشست وارسا وارد وارسا پایتخت پولند گردید، با انژی دودا رئیس جمهور پولند دیدار نمود.
دیدار رئیس‌جمهور با انژی دودا، رئیس‌جمهور پولند، در محل برگزاری نشست وارسا انجام شد. رئیس‌جمهور پولند ضمن خوشامدگویی به رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی، از تصمیم اخیر رئیس‌جمهور بارک اوباما با توجه به شرایط و اوضاع افغانستان به‌خاطر تمدید میعاد حضور سربازان امریکایی ابراز خرسندی نمود. وی میعاد حضور ۲۰۰ سرباز پولندی در افغانستان را نیز تمدید کرد.
رئیس‌جمهور غنی با ابراز قدردانی از مهمان‌نوازی رئیس‌جمهور پولند، حضور این کشور در چوکات مأموریت حمایت قاطع را مهم خوانده، پولند را در زمینه مبارزه با تروریزم، شریک خوب افغانستان دانست.
محمد اشرف غنی تروریزم را تهدید و خطر مشترک برای کشورهای منطقه و جهان دانست و از انژی دودا به‌خاطر تمدید میعاد حضور سربازان آن کشور در افغانستان به منظور مبارزه مشترک با تروریزم، تشکر نمود.
سران دو کشور در خصوص گسترش روابط و مناسبات بین افغانستان و پولند در عرصه‌های مختلف بحث و تبادل نظر نمودند.

-کمک تسلیحات نظامی آذربایجان
رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی در دومین روز سفرش به وارسا با الهام علی‌اوف رئیس‌جمهور آذربایجان در هوتل انترکانتیننتال دیدار نمود. رؤسای جمهور دو کشور پیرامون گسترش روابط و همکاری‌ها بین افغانستان و آذربایجان در بخش‌های مختلف بحث و تبادل نظر کردند.
رئیس‌جمهور آذربایجان گفت، بر اساس دیدارها و تعهدات قبلی با مقامات حکومت وحدت ملی، آذربایجان در آینده نزدیک تسلیحات نظامی را به منظور تمویل قوای امنیتی و دفاعی به افغانستان خواهد سپرد.
آقای علی‌اوف گفت، آذربایجان به دنبال همکاری‌های نظامی، آماده است که هلیکوپترهای افغانستان را ترمیم کند.
رئیس‌جمهور غنی از همکاری‌های آذربایجان در بخش‌های مختلف با افغانستان قدردانی نمود و با اشاره به فرصت‌های خوب سرمایه‌گذاری در افغانستان، از رئیس‌جمهور آذربایجان خواست که هر دو کشور مشترکاً در عرصه‌های تولید سمنت، افزایش محصولات زراعتی و تولید پنبه سرمایه‌گذاری نمایند.
رئیس‌جمهور کشور گفت که به شمول ولایت هرات در اکثر ولایات افغانستان زمینه مناسب برای تولید پنبه وجود دارد و افغانستان سالانه ۲۵۰ هزار تن پنبه را تولید می‌نماید.
آقای علی‌اوف گفت، در آینده نزدیک، هیئتی از وزارت اقتصاد این کشور به افغانستان سفر خواهد کرد و پس از بحث و مشوره با مقامات افغان، به منظور تولیدات سمنت، افزایش محصولات زراعتی و تولید پنبه، پلان عملی را برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها خواهند ساخت.
وی افزود، در صورتی که حکومت وحدت ملی در بخش زمین زراعتی به خاطر افزایش تولیدات پنبه همکاری نماید و تسهیلات را فراهم سازد، فرصت‌های شغلی جدید مساعد می‌گردد.
رئیس‌جمهور کشور گفت که افغانستان با سرمایه‌گذاری مشترک با آذربایجان در بخش زراعت، از تجارب آن کشور استفاده خواهد کرد، که این کار باعث افزایش تولیدات محصولات زراعتی در کشور خواهد شد.
سران دو کشور رشد اقتصادی و فعالیت‌های ترانسپورتی را مهم شمرده و درباره راه لاجورد نیز بحث نمودند.
رئیس‌جمهور غنی از الهام علی‌اوف رئیس‌جمهور آذربایجان تشکر نمود، که آن کشور برعلاوه همکاری در عرصه‌های اقتصادی و نظامی با افغانستان، به گونه مشترک علیه تروریزم نیز مبارزه می‌نماید.

-  «پروگرام کمک به تجارت» هالند برای افغانستان
رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی در این سفر همچنین با مارک رت صدراعظم هالند دیدار کرد.
در این دیدار صدراعظم هالند گفت که کشورش درباره همکاری‌های آینده با افغانستان، با صدراعظم آلمان صحبت خواهد کرد. آقای مارک رت گفت که آنان سطح کنونی کمک‌های خویش به ولایات شمال افغانستان را حفظ خواهند کرد و تصمیم نهایی خویش را در این باره به زودی اعلام می‌نمایند.
رئیس‌جمهور غنی در این دیدار، ضمن اظهار سپاس از کمک‌های هالند در بخش‌های انکشافی و امنیتی، از صدراعظم آن کشور خواست که هالند در زمینه آموزش کدرهای تخنیکی افغانستان در بخش‌های مدیریت آب و قوانین بین‌المللی آن، همکاری نماید.
محمد اشرف غنی به خاطر توسعه هر چه بیشتر تولیدات افغانی، از صدراعظم هالند خواست که در زمینه بازاریابی به تولیدات افغانستان در بازارهای اروپا همکاری کند.
در مقابل صدراعظم هالند گفت که آنها از طریق پروگرام کمک به تجارت که در کشورهای دیگر نتایج خوبی داشته است، در عرصه بازاریابی به محصولات افغانستان، کمک خواهند کرد.
همچنین هر دو جانب بر علاوه همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور، در زمینه مسایل منطقوی و امنیتی نیز بحث و تبادل نظر کردند.

-  440 میلیون دالر کمک کانادا
رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی و داکتر عبدالله عبدالله در حاشیه نشست وارسا با صدراعظم کانادا نیز دیدار نموده و درباره مناسبات دو کشور در عرصه‌های مختلف و گسترش همکاری‌ها بحث و تبادل نظر کردند.
جستن ترودو صدراعظم کانادا گفت که حکومت وحدت ملی در زمینه‌های امنیتی، انکشافی، حقوق زنان و فراهم کردن زمینه‌های کاری برای آنها، دستاوردهای خوبی داشته است.
آقای جستن ترودو گفت که کانادا به همکاری‌های خویش با افغانستان در عرصه‌های نظامی و اقتصادی ادامه خواهد داد.
وی افزود که کانادا در سه سال آینده ۱۷۰ میلیون دالر در بخش نظامی و ۲۷۰ میلیون دالر در عرصه ملکی به افغانستان کمک خواهد کرد.
صدراعظم کانادا ضمن اطمینان به رئیس‌جمهور غنی از تداوم کمک‌های کشورش افزود که کمک‌های ملکی کانادا به افغانستان افزایش می‌یابد.
در مقابل رئیس‌جمهور غنی از کمک‌های کانادا به افغانستان در عرصه‌های مختلف قدردانی نموده، از آقای ترودو خواست تا کشورش در بلند بردن ظرفیت کدرهای افغانستان در زمینه‌های مدیریت و منابع بشری، همکاری نماید.
محمد اشرف غنی با اشاره به ظرفیت‌های افغانستان در زمینه تولید انرژی قابل تجدید گفت که کانادا در عرصه تولید انرژی قابل تجدید تجارب کافی دارد و افغانستان علاقه‌مند است که در این زمینه از تجارب کانادا استفاده نماید.
آقای ترودو گفت که کانادا در زمینه حفظ محیط زیست و تولید انرژی قابل تجدید تجربه کافی و تعهد بین‌المللی دارد و این کشور علاقه‌مند است که به شمول افغانستان در سایر کشورهای در حال توسعه، تجارب خود را در این عرصه شریک سازد.
در این دیدار داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، از همکاری‌های کانادا با افغانستان در عرصه‌های اقتصادی، انکشافی و مبارزه با تروریزم قدردانی کرد، و آن کشور را دوست و شریک خوب افغانستان دانست.

-آموزش پیلوت‌های افغان توسط چک
رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی در حاشیه نشست وارسا با میلوش زیمان رئیس جمهوری چک دیدار نمود.
در این دیدار سران دو کشور در خصوص گسترش روابط و همکاری‌ها میان افغانستان و جمهوری چک بحث و تبادل نظر کردند.
آقای زیمان از ادامه همکاری‌های بشردوستانه و نظامی کشورش با افغانستان تا سال ۲۰۲۰ به رئیس‌جمهور غنی اطمینان داد.
رئیس جمهوری چک گفت، کشورش آماده است که ۱۰۰ تن از پیلوت‌های افغان را آموزش دهد.
وی خاطرنشان کرد که جمهوری چک علاقه‌مند است که در بخش ترمیم هلیکوپترها با افغانستان قرارداد عقد نماید.
محمد اشرف غنی از همکاری‌های جمهوری چک با افغانستان قدردانی کرد و از رئیس جمهوری چک به خاطر تجدید تعهدات و همکاری‌های کشورش با افغانستان تشکر نمود.
رئیس‌جمهور غنی تجارب جمهوری چک را در زمینه اعمار بندها ارزنده خواند و از رئیس جمهوری چک خواست که کشورش در بخش اعمار بندها در افغانستان همکاری تخنیکی نماید.
رئیس‌جمهور غنی گفت، ایجاد تأسیسات ترمیم هلیکوپترها در داخل افغانستان برای ما قابل اهمیت می‌باشد و در صورتی که جمهوری چک در این زمینه طرحی داشته باشد، با حکومت افغانستان شریک سازد.

-امضای موافقت‌نامه همکاری‌های استراتیژیک با کروشیا
رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی در روز آخر سفر رسمی به پولند، در حاشیه نشست وارسا در دیدار با رئیس‌جمهور کروشیا موافقت‌نامه همکاری‌های استراتیژیک میان دو کشور را امضا نمود.
رؤسای جمهور دو کشور در این دیدار در مورد گسترش روابط و همکاری‌های دوجانبه بحث و تبادل نظر کردند.
رئیس‌جمهور غنی گفت که این موافقت‌نامه، کمک خواهد کرد که همکاری‌ها میان دو کشور بیشتر تقویت یابد.
رئیس‌جمهور از حمایت‌های جمهوری کروشیا طی ۱۵ سال گذشته در عرصه‌های مختلف با افغانستان، تشکر نموده گفت که افغانستان از تجارب جمهوری کروشیا به ویژه در زمینه‌های معارف و توریزم استفاده خواهد کرد.
در مقابل رئیس جمهوری کروشیا کولیندا گرابار کیتارووک گفت: ما افتخار می‌کنیم که در کنار خواهران و برادران افغان خود ایستاده‌ایم.
وی افزود که نیروهای کشورش در افغانستان باقی خواهند ماند و در چوکات مأموریت حمایت قاطع خدمت خواهند کرد.
وی علاوه کرد که کروشیا بر علاوه آموزش دیپلومات‌های افغان که این برنامه قبلاً راه‌اندازی گردیده است، راه‌هایی را نیز به منظور حمایت از سکتور معارف افغانستان جستجو خواهد نمود.
خانم گرابار کیتارووک افزود: ما علاقه‌مند هستیم که در بخش سکتور خصوصی در افغانستان سرمایه‌گذاری نماییم.
رئیس‌جمهور غنی از این تصمیم رئیس‌جمهور کروشیا استقبال نمود و از او دعوت کرد که همراه با هیأتی از بخش سکتور خصوصی آن کشور، به افغانستان سفر نماید.
در این دیدار سران دو کشور موافقت نمودند که وزرای خارجه دو کشور روی تطبیق موافقت‌نامه استراتیژیک کار نمایند.