سخن رئیس‌ جمهور

تا زمانی که یک دولت قوی در جامعه به وجود نیاید، شاهد صلح پایدار نخواهیم بود. دولت قوی به معنی داشتن قدرت شخصی نیست؛ بلکه به معنی حاکمیت قانون، تطبیق قانون اساسی و تأمین مساوات هر افغان با افغان دیگر است.

ادامه سخن

تاریخچه ارگ

کابل شهری است با تاریخی کهن که مامن پادشاهان و امرای بسیاری بوده است. در گذشته حصاری آن را در بر می گرفت … ادامه مطلب

گزارش سفر رئیس جمهور به ولایت هلمند

رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی به منظور بررسی اوضاع عمومی ولایت هلمند، به آن ولایت سفر کرد و پس از عزیمت به شهر لشکرگاه مرکز آن ولایت در سخنرانی خطاب به منسوبین قول اردوی ۲۱۵ میوند، از رشادت و فداکاری آنان ستایش به عمل آورد.

رئیس‌جمهور خطاب به آنان گفت که منحیث سرقوماندان اعلای قوای مسلح، افتخار دارم که منسوبین آن جان‌های‌شان را به خاطر پاسداری و حراست از  کشورشان فدا می‌کنند.

رئیس‌جمهور غنی، ضمن اتحاف دعا به روان پاک شهدای قول اردوی ۲۱۵ میوند و آرزوی صحتمندی به مجروحین گفت که مردم افغانستان از قربانی‌های شما و از اینکه با دلیری و شجاعت از هر وجب این خاک پاسداری می‌کنید، ممنون و سپاسگزارند.

محمد اشرف غنی گفت که ما میراث‌دار واقعی اسلام هستیم زیرا برای تأمین صلح و امنیت همه‌روزه تلاش می‌کنیم.

وی گفت که دشمنان افغانستان برای این خاک هیچ گونه مفکوره‌ای ندارند و شما نه تنها برای ثبات، ترقی و پیشرفت کشورتان می‌رزمید بلکه برای ایجاد فضای صلح و آرامش برای نسل‌های آینده، می‌جنگید و این مبارزه‌تان حق است و حق همیشه علیه باطل پیروز می‌باشد.

رئیس‌جمهور گفت: آنانی که می‌گویند افغانستان در خطر است، باید دوباره فکر کنند، زیرا نیروهای امنیتی و دفاعی ما با قربانی‌های بی‌دریغ‌شان از این خاک حراست می‌کنند.

رئیس‌جمهور غنی گفت: به عنوان سرقوماندان اعلای قوای مسلح مسؤول هستم که حق خانواده‌های شهدا، مجروحین و فرزندان‌تان را ادا نمایم.

رئیس جمهوری اسلامی افغانستان حلول ماه مبارک رمضان را به تمام منسوبین قول اردوی متذکره تبریک گفت و آرزو نمود که طاعات و عبادات‌شان قبول درگاه الهی قرار گرفته و صلح و ثبات دایمی در افغانستان حکم‌فرما شود.

در این مراسم دگرجنرال محمد معین فقیر قوماندان قول اردوی ۲۱۵ میوند نیز صحبت کرده گفت که منسوبین، افسران و بریدملان قول اردوی متذکره به سرقوماندان اعلای قوای مسلح اطمینان می‌دهند که از هر وجب خاک خویش دلیرانه دفاع می‌کنند، زیرا این مسؤولیت ماست و در این راه مدد خداوند(ج) و حمایت مردم را با خود داریم.

رئیس‌جمهور غنی در جریان سفر به ولایت هلمند  در جلسه‌ای با علمای دینی، بزرگان اقوام، زنان، تاجران ملی، اعضای شورای ولایتی، جامعه مدنی و منسوبین قوای امنیتی و دفاعی هلمند دیدار و با آنان گفتگو کرد.

حیات‌الله حیات والی هلمند به رئیس‌جمهور و هیأت همرا‌هش خوش‌آمدید گفت و حضور وی در روز رخصتی و نخستین روز ماه رمضان به این ولایت را بیانگر توجه جدی رئیس‌جمهور نسبت به مردم و ولایت هلمند خواند.

والی هلمند علاوه کرد که از برکت تلاش‌ها و توجه نیک رئیس‌جمهور، موقف افغانستان در منطقه و جهان برجسته شده است. او اضافه کرد که پروژه‌های بزرگ اقتصادی و منطقوی، در ثبات و تأمین امنیت منطقه و رشد اقتصاد کشور نقش اساسی دارند.

والی هلمند از رئیس‌جمهور تقاضا نمود که در زمینه تسریع روند رسیدگی به دوسیه‌های متهمین که به منظور تحقیق به مرکز ارسال گردیده، به مسؤولین هدایات لازم را صادر نماید.

در این جلسه مولوی میردل به نمایندگی از علما، حاجی امیر حفیظ‌الله بزرگ قومی، فضل‌الباری فیاض مسؤول شورای صلح هلمند، هدیه حمیدی هلمندی به نمایندگی از زنان، وکیل عبدالحمید نماینده تجار، بشیر شاکر نماینده شورای ولایتی، سردارمحمد همدرد نماینده جامعه مدنی، عبدالودود پوپل نماینده مردم در ولسی جرگه صحبت نمودند و از برنامه‌های اقتصادی و ملی و نیز نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان اعلام حمایت کردند.

آنان مشکلات و پیشنهادات منطقوی ولایت هلمند را در بخش‌های، تأمین امنیت و آوردن صلح، تجهیز بیشتر و افزایش تشکیل قوای امنیتی، ایجاد زمینه کار مخصوصاً برای جوانان، توجه در زمینه جذب زنان در ادارات دولتی، از بین بردن فاصله میان ارگ و مسجد، نبود خدمات صحی و تعلیمی مخصوصاً در ولسوالی‌های شمالی ولایت هلمند، اعمار تعمیر برای پوهنتون هلمند، بهبود کیفیت معارف، اعمار کلینیک صحی، جلوگیری از غصب زمین و فعالیت افراد زورمند و تسریع روند کار بند کجکی با رئیس‌جمهور شریک ساختند.

رئیس‌‎جمهور کشور پس از شنیدن صحبت‌های اشتراک‌کنندگان، ابتدا حلول ماه مبارک رمضان را به همه مردم افغانستان تبریک گفت و از همه سخنرانان که با وضاحت تمام و حوصله‌مندی خاص مشکلات و پیشنهادات‌شان را با وی شریک ساختند، تشکر نمود.

رئیس‌جمهور گفت، من به عنوان خادم اول مردم، وظیفه دارم که به مشکلات آنان رسیدگی نمایم. او از والی و شاروال ولایت هلمند تشکر کرد که در زمان کم توانسته‌اند اعتماد و حمایت مردم را کسب نمایند.

رئیس‌جمهور غنی گفت که در بخش حکومتداری ولایت هلمند تغییرات بنیادی وارد خواهد شد.

وی به والی هلمند هدایت داد که ادارات محلی این ولایت را به گونه همه‌جانبه بررسی کند تا به افراد متخصص و با دانش زمینه‌ی کار مهیا گردد.

وی تأکید کرد که به هر پست کلیدی سه کاندیدا پیشنهاد گردد، تا بر حسب شایستگی و تخصص یکی برگزیده شود.

رئیس‌جمهور خطاب به مردم گفت، اصلاحاتی را که شما می‌خواهید من نیز در آوردن آن عزم مستحکم دارم و روی آن تأکید می‌نمایم.

وی افزود که من می‌خواهم هلمند یک بار دیگر به مکان امن، آباد و سرسبز مبدل گردد.

رئیس‌جمهور از باشندگان زمیندار هلمند که به خاطر احداث کانال آب، ۶۰ سال حوصله‌مندی اختیار کرده‌اند، تشکر کرد و وعده داد که کار این کانال به زودی آغاز می‌شود.

رئیس‌جمهور گفت، امسال سال ساده و آسان نیست، مزدوران بیگانه بالای مردم بی‌گناه ما و تأسیسات عامه حمله می‌کنند و نیز خواهان ایجاد مشکل برای ولایت هلمند می‌باشند.

وی خاطرنشان کرد که هیچ کس نباید به هلمند به چشم کم نظر اندازد، این ولایت مادر تمدن‌هاست.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه کسی که برای ثبات هلمند عمل ناقض انجام می‌دهد باید شناسایی شود، به معین ارشد امنیتی هدایت داد که شکایات و ادعاهای موجود علیه قوماندان امنیه پیشین را بررسی نماید، تا در صورت اثبات با وی برخورد قانونی صورت گیرد.

رئیس‌جمهور علاوه کرد که ما در منطقه تحول اقتصادی می‌خواهیم و پروژه تاپی مثال خوبی از آن است. وی گفت که از این طریق برق، فایبر نوری و گاز از منطقه عبور خواهد کرد و مردم افغانستان نیز از آن بهره‌مند خواهند شد.

رئیس‌جمهور غنی گفت: آب‌های افغانستان بر اساس قوانین بین‌المللی مهار و تنظیم خواهد شد زیرا این خواست ملت ماست.

وی اضافه کرد که کار بندهای دهله و کجکی نیز به زودی آغاز می‌شود.

رئیس‌جمهور کشور درباره مشارکت زنان در حکومت گفت که در تاریخ افغانستان برای نخستین بار یک زن به عنوان معاون لوی سارنوالی گماشته شد و به کارش آغاز کرد. وی ادامه داد: امیدوارم که یک تن دیگر از زنان به عضویت شورای عالی ستره محکمه شامل گردد.

رئیس‌جمهور با اشاره به تأمین صلح و ثبات گفت که هیچ افغان نباید در مورد عزم و اراده ما برای آوردن صلح شک داشته باشد، زیرا ما تلاش‌های فراوان در این زمینه انجام دادیم و عزم ما متین می‌باشد.

وی گفت، صلح تحمیلی که به زور دیگران  تأمین گردد، قابل قبول ما نیست چرا که این ملت روحیه زنده دارد.

رئیس‌جمهور از تلاش‌ها و فداکاری نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به نیکی یاد نموده گفت، امروز قوای امنیتی و دفاعی جهت و مسیر واحد اختیار نمودند و دلیرانه علیه دهشت‌افگنی مبارزه می‌کنند.

وی جنگ جاری را تحمیل‌شده خوانده تأکید کرد که این جنگ هرگز قابل قبول ما نخواهد بود.

رئیس‌جمهور به روح همه شهدا مخصوصاً شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی و کسانی که جان خویش را در راه آزادی و حفظ ارزش‌های ملی از دست داده‌اند، درود و دعا فرستاد.

رئیس‌جمهور غنی گفت که در بخش پولیس ملی باید اصلاحات لازم به وجود آید و به وزیر داخله دستور داد که در این زمینه از اجرائات و پروسه استخدام به وی گزارش دهد.

رئیس‌جمهور کشور به والی، قوماندان قول اردوی ۲۱۵ میوند، رئیس امنیت ملی و قوماندان امنیه ولایت هلمند هدایت داد که از صفوف نیروهای امنیتی نظارت به عمل آورند و تأکید کرد، کسانی که از خود فداکاری و شجاعت نشان داده‌اند، باید تقدیر شوند.

در اخیر این جلسه، شماری از بزرگان ولایت هلمند به نمایندگی از دیگران، به رئیس‌جمهور دستار عزت و چپن هدیه دادند.

رئیس‌جمهور غنی پیش از ملاقات با اقشار مختلف ولایت هلمند در جلسه‌ای با رهبری نظامی و مسؤولان اداری ولایت هلمند، گزارش اجرائات و کارکردهای آنان را نیز استماع نمود و جهت بهبود روند کاری، به آنها هدایت لازم داد.

همچنین رئیس‌جمهور و هیأت همراهش به مقر قول اردوی ۲۱۵ میوند رفتند و رئیس‌جمهور به پای منار یادبود از شهدا، اکلیل گل گذاشت. رئیس‌جمهور با حضور در شفاخانه قول اردوی ۲۱۵ میوند از مجروحین قوای امنیتی و دفاعی نیز دیدن و از آنان دلجویی به عمل آورد.